Wersje językowe

lasyelblagwfossos kuling clanga

Artykuły

Wiosna 2015 - Kwiecień

WYNIKI LICZENIA / WYNIKI OBRĄCZKOWANIA FOTONOTES

 


30 kwietnia (dzień sześćdziesiąty pierwszy): Pokrzepiony informacją o lecącym w naszą stronę ścierwniku z zapałem ruszyłem rano na ambonę. Na miejscu byłem chwilę przed 8:00. Pomimo dość silnego wiatru szybko zobaczyłem lecące na wschód ptaki. W trakcie pierwszej godziny liczenia z relatywnie ciekawszych gatunków ptaków drapieżnych przeleciały, myszołów włochaty, kobuz oraz samiec błotniaka łąkowego. Do godziny 15:00 ścierwnika nie udało się wypatrzeć, ale i tak jestem zadowolony zarówno z ilości zaobserwowanych ptaków drapieżnych jak i ich gatunków. Nad punktem liczeń w tym czasie przeleciało 52 krogulce, 40 myszołowów, 12 kobuzów, 8 błotniaków stawowych, 7 myszołowów włochatych, 4 błotniaki łąkowe, po 2 pustułki i jastrzębie oraz kania czarna, orlik krzykliwy, błotniak zbożowy i sokół wędrowny. Ponieważ jednak brakło w tym zestawieniu wyczekiwanego przeze mnie ścierwnika oraz błotniaka stepowego po powrocie do obozu postanowiliśmy z Andrzejem wybrać się jeszcze raz wieczorem na ambonę. Między 18:00 a 19:00 udało się zobaczyć 3 krogulce, 3 pustułki, 2 sokoły wędrowne, drzemlika, kobuza oraz rybołowa. Błotniaka stepowego zobaczyłem następnego dnia :) Liczył: Jarek Synowiecki i wieczorem również Andrzej Kośmicki.

Wiadomości obozowe: Około 40 ptaków, to niezbyt wiele, ale jak na warunki pogodowe i tak zadowalający wynik. Wiatr napinał sieci powodując, że nie mieliśmy zbyt dużo pracy. Można było usiąść wygodnie w fotelach z lornetkami i wypatrywać przelotnych drapoli, bo tych było dziś zdecydowanie więcej niż wróblaków w sieciach. Jak komuś brakowało atrakcji wybierał się na obchód trzcinowy, który kryje w sobie wiele niespodzianek. Potwierdzić może Żaneta, którą próbowała wessać jedna z tamtejszych dziur. Skończyło się mokrymi spodniami i zalanym woderem. Wśród ptaszków kolorowy akcent wniósł kolejny trznadel, był też drugi już jer, tym razem samica. Ekipa obozowa w składzie: Ania Kośmicka, Żaneta Ataszkiewicz, Łukasz Głowacki, Jarek Synowiecki, Nadia Kośmicka, Andrzej Kośmicki.

 orlik- krynica

Orlik krzykliwy / Lesser Spotted Eaglel - Foto / Photo: Jarek Synowiecki

 blotniak lakowy

Błotniak łąkowy / Montagu's Harrier - Foto / Photo: Jarek Synowiecki

 b-stepowy

Błotniak stepowy / Pallid Harrierl - Foto / Photo: Jarek Synowiecki

 kania ruda

Kania ruda / Red Kitel - Foto / Photo: Jarek Synowiecki

drozd obrozny

Drozd obrożny / Ring Ouzel - Foto / Photo: Jarek Synowiecki

 IMG 20150430 083935-kapturka

Kapturka / Blackcap - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 IMG 20150430 163638-cierniowka

Cierniówka / Whitethroat - Foto / Photo: Ania Kośmicka

IMG 20150430 162904-jer 

Jer / Brambling - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 IMG 20150430 051536-poranny-obchod

Poranny obchód / Morning walk-around - Foto / Photo: Ania Kośmicka


29 kwietnia (dzień sześćdziesiąty): Wydawać by się mogło, że ostanie dni kwietnia to najlepszy czas na drapole, jednak i teraz zimny północno zachodni wiatr może zepsuć wszystko. Przez cały dzień ledwie 15 szponiastych z 5 gatunków. Jutro wiatr ma się odkręcić, więc na pewno będzie lepiej. Liczył: Andrzej Kośmicki.

Wiadomości obozowe: Pogoda całkiem sympatyczna. Od rana ptaszki wpadały w sieci, może nie w zawrotnych ilościach, ale za to różnorodnie. Było 75 ptaszków z 17 gatunków. Nowy dla obozu paszkot, pobity rekord krętogłowa (rok temu 1 os., w tym już 3 os.) i piękny jer w godówce. Nie zawiodły tez pokląskwy, tym razem 8 dostało blaszkę. Dziś zostawiliśmy jedna siatkę na noc, miejmy nadzieje, że czymś nas zaskoczy. Dołączyła do nas ekipa z Warmii racząc domowymi nalewkami, które świetnie rozgrzewają przed nocnymi obchodami. Dostawiliśmy jeszcze jedną siateczkę wróblaczą i jutro sprawdzimy jak się sprawuje. W obozie walczą: Ania Kośmicka, Jarek Synowiecki, Żaneta Ataszkiewicz, Łukasz Głowacki i z rana Andrzej Kośmicki i Teresa Kozakiewicz.

IMG 20150429 150340-paszkot 

Paszkot / Mistle Thrush - Foto / Photo: Ania Kośmicka

IMG 20150429 150324-paszkot 

Paszkot / Mistle Thrush - Foto / Photo: Ania Kośmicka

IMG 20150429 164029-jer 

Jer / Brambling - Foto / Photo: Ania Kośmicka

IMG 20150429 111220-kretoglow 

Krętogłów / Wryneck - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 IMG 20150429 081732-swiergotek-lakowy

Świergotek łąkowy / Meadow Pipit - Foto / Photo: Ania Kośmicka


28 kwietnia (dzień pięćdziesiąty dziewiąty): W przerwach między opadami poleciało na wschód 6 sójek. Poleciały także 23 grzywacze i 1 krogulec, ale na zachód. Z Zalewu nad Morze pocisnęły 3 rybitwy rzeczne. Pozostaje tylko czekać na lepsze czasy... Liczył: Michał Wawirowicz.


27 kwietnia (dzień pięćdziesiąty ósmy): Piękny dzień - tak najprościej można opisać to co się dziś działo na ambonie. Nad głowami przeleciało nam ponad 200 drapoli a jeśli wliczymy w to błotniaka stepowego, obserwowanego tuż po 15 z obozu to nad MW leciały dziś szponiaste z 14 gatunków. Dodatkowych atrakcji dostarczyły 2 turkawki i pierwsza w tym sezonie kukułka. Liczyli: Adam Janczyszyn i Gerard Bela.

2015-04-27-blotniak-stepowy 

Błotniak stepowy / Pallid Harrier - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-04-27-blotniak-lakowy

Błotniak łąkowy / Montagu's Harrier - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-04-27-myszolow 

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-04-27-krogulec

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-04-27-sokol-wedrowny

Sokół wędrowny / Peregrine - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 kobuz

Kobuz / Hobby - Foto / Photo: Gerard Bela


26 kwietnia (dzień pięćdziesiąty siódmy): Dziś od rana było nudno. Mgła nad Zalewem w parze z zachodnim wiatrem skutecznie utrudniły migrację ptaków. Jednak z każdą chwilą słońce coraz bardziej przebijało się przez chmury i około godziny 11 zrobiło się wakacyjnie. Drapole ruszyły z całą mocą. Krogulce i myszołowy zdominowały przelot lecąc na niebotycznych wysokościach i tylko sokoli wzrok Jarka sprawił, że byliśmy w stanie je policzyć. Minęły ambonę odpowiednio w liczbie 113 i 100. Swoją obecnością zaszczyciły nas jeszcze błotniaki zbożowe (6), stawowe (5) i łąkowe (1) oraz sokoły wędrowne, pustułki i kobuzy (po dwa osobniki każdego gatunku). Ciekawostką dnia był samiec pliszki cytrynowej oraz pierwsza w sezonie gajówka i świerszczak. Liczyli: Paweł Butkiewicz, Jarek Synowiecki i Teresa Kozakiewicz.

Wiadomości obozowe: W obozie dziś pracowicie i mega kolorowo. Wynikiem 120 ptaków z 23 gatunków pobiliśmy wczorajszy maks sezonu. Hitem dnia bez wątpienia było 18 pokląskw, ale i pojawienie się pierwszych rokitniczki, brzęczki, łozówki i trzciniaka mocno nas cieszy. A podczas obchodów udało się wylukać kolejne dwa drozdy obrożne i samca cytryny. Do siatek ganiali: Maciek Kozakiewicz, Ania Olszewska, Paweł Butkiewicz i Jarek Synowiecki, a w rolę kierownika wcielił się Andrzej Kośmicki.


25 kwietnia (dzień pięćdziesiąty szósty): Na ambonie przywitała nas słoneczna pogoda, południowy wiatr zwiastował niezły wynik i rzeczywiście taki był – przez 7 godzin przeleciało 211 szponiastych z 12 gatunków :). Rozpoczęło się leniwie, ale z każdą minutą drapole nabierały tempa i szczyt przelotu nastąpił między 11.30 a 13.15. Niebo zdominowały myszołowy (89) i krogulce (79), pojawiły się również 4 kosmacze. Cztery gatunki sokołów podkręciły atmosferę, która i tak już była gorąca... Poleciały w następujących ilościach: kobuz 6, pustak 5, peregrin 2 i drzemlik 1. Jednak największe emocje wywoływała malująca się na horyzoncie sylwetka błotniaka. Wśród 19 pięciopalczastych gatunków zameldowało się 13 stawarów i 6 zbożowych. Były też 3 wąskie błotniaczki, z których 2 podniosło puls do 200 uderzeń/minutę – były to kolejne tej wiosny błotniaki stepowe :). Liczyli: Paweł Butkiewicz i Teresa Kozakiewicz.

Wiadomości obozowe: Wreszcie ilości łapanych ptaków przypominają to co pamiętamy z przed roku. Dziś blachnęliśmy 110 ptic z 11 gatunków. Na dobre ruszyły kapturki i piegże, łącznie 35 osobników. Z nowości doszła pokląskwa. Walczyli: Andrzej Kośmicki, Kozak z dziewczynami, Ania Olszewska, Paweł Butkiewicz, Hightower z przyjaciółmi i Leszek z rodziną.

Bez-nazwy-1PTA 

Mix drapoli / Raptors mix - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

 druk11 41

Krętogłow i zięba / Wryneck and Chaffinch - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz


24 kwietnia (dzień pięćdziesiąty piąty): Nie działo się nic, bryndza totalna. 18 drapoli naliczył Andrzej Kośmicki. Tymczasem w obozie...

Wiadomości obozowe: Pogoda piękna, wymiana załogi i drozd obrożny. Leciały dwa, jeden odbił się od sieci, a drugi dzięki sprytowi Kozaka został pochwycony i obdarowany obrączką. Pękaliśmy z dumy :) Zawsze to nowy gatunek do listy obozowej no i jaki efektowny! Poza tym głównie rudzik, ale rozkręcają się też pokrzewki: kapturka i piegża. Czekamy na kolejne. Przez obóz przewinęło się dziś sporo osób: Ania Kośmicka, Nadia Kośmicka, Andrzej Kośmicki, Maciej Kozakiewicz (z dziewczynami ;) ), Paweł Butkiewicz, Adam Janczyszyn, Sylwia Janczyszyn, Gerard Bela, Piotr Rydzkowski, Piotr Zięcik, Teresa Kozakiewicz, Leszek Skrzelowski.

 drozd-obrozny

Drozd obrożny / Ring Ouzel - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 zniczek

Zniczek / Goldcrest - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 zniczek2

Zniczek / Goldcrest - Foto / Photo: Ania Kośmicka


23 kwietnia (dzień pięćdziesiąty czwarty): Poleciało 210 ptaków, w tym 122 drapole. Zaczęło się świetnie, a skończyło nieco gorzej. Od rana do południa nie można było narzekać. Siedem gatunków drapoli, zdominowanych przez myszołowa. Południowy wiatr powodował, że ptaki szybko mijały ambonę i nie dawały zbytniej możliwości do podziwiania ich dłużej. Doszła kolejna kania ruda i czarna, kilka lagopów i stawarów, jeden jastrząb i niespełna 20 krogulców. Liczyła: Ania Kośmicka.

Wiadomości obozowe: W statkach hula wiatr, ptaków mało i już nie takich kolorowych jak wczoraj. Wygrzewamy się w słońcu i wcinamy pyszności przygotowane przez Janinę. W południu naszą skromną 2-osobową załogę wspomógł Kozak :) Przez obóz przewinęli się: Magda Hadwiczak, Janina Woszczyńska, Maciej Kozakiewicz, Ania Kośmicka, Nadia Kośmicka i Andrzej... też Kośmicki ;)

DSC 4208-sojka

Sójka / Jay - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

CSC 4618stawowy-samica

Błotniak stawowy / Marsh Harrier - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

druk11 27-myszolow

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

 IMG 20150422 073511-pleszka

Pleszka / Redstart - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 IMG 20150422 073426-cien-pleszki

Cień pleszki / Redstarts Shadow - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 IMG 20150422 074848-bialorzytka-samica

Białorzytka / Wheatear - Foto / Photo: Ania Kośmicka


22 kwietnia (dzień pięćdziesiąty trzeci): Poranna mgła szybko ustąpiła i nastał pogodny dzień. Chociaż poleciało tylko 99 drapoli, to skład gatunkowy był zacny: błotniak stepowy - 1, kania ruda - 1, kania czarna - 1, jastrząb - 1, pustułka - 1, sokół wędrowny - 1, rybołów - 3, błotniak stawowy - 15, myszołów - 22 i krogulec - 53. Krukowate poleciały w następującej sile: kawka - 3, wrona siwa - 9 i sójka - 237. Pocisnęło także 190 grzywaczy, 11 dymówek i 9 żurawi. Liczyli: Michał Wawirowicz i Teresa Kozakiewicz.

Wiadomości obozowe: W nocy spać nie dawał nam odzywający się w pobliskim lesie puszczyk, a dzień upłynął pod znakiem kolorowych ptaków, takich jak szczygieł, pleszka oraz pierwszy dla akcji zimorodek. Zaobrączkowano również pierwsze dwie tegoroczne białorzytki. Pomysł ich obrączkowania jest aktywnie wspierany przez firmę Interrex, która wyprodukowała i zasponsorowała alfanumeryczne obrączki plastikowe. Od dziś warto uważnie przeglądać te fascynujące ptaki. Życie obozowe kwitnie - kobieca ekipa w składzie: Magda Hadwiczak, Ania Kośmicka i Janina Woszczyńska urządziły dziś profesjonalne grillowanie :)

 CSC 4623-stepowy-samiec-ad

Błotniak stepowy / Pallid Harrier - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

 CSC 4616-stawowy-samica

Błotniak stawowy / Marsh Harrier - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

 CSC 4236-dymowka

Dymówka / Swallow - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

 DSC 4594-myszolow

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

 druk11 35-kania-czarna

Kania czarna / Black Kite - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

druk11 30-rybolow 

Rybołów / Osprey - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

druk11 24-krogulec 

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

IMG 20150422 133530-grill 

Grill / Grill - Foto / Photo: Ania Kośmicka

IMG 20150422 110720-zimorodek 

Zimorodek / Kingfisher - Foto / Photo: Ania Kośmicka

IMG 20150422 163632-szczygiel 

Szczygieł / Goldfinch - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 IMG 20150422 161045-bialorzytka

Białorzytka / Wheatear - Foto / Photo: Ania Kośmicka


21 kwietnia (dzień pięćdziesiąty drugi): Dziś wiatr nieco słabszy jednak warunki obserwacji nadal ciężkie. Na ambonie zimno, a wystarczyło zejść i stanąć w miejscu osłoniętym od wiatru i temperatura podnosiła sie o jakieś 20 stopni i robił się tzw. skwar. Istne szaleństwo. Wiatr nieco słabszy to i wynik nieco lepszy bo aż 33 drapole. Oko ucieszyła kolejna kania ruda i pierwsza w sezonie kania czarna. Z nowych gatunków w dla tej wiosny można wspomnieć jeszcze o oknówce i piegży. Liczył: Adam Janczyszyn.

Wiadomości obozowe: Pogoda się poprawiła - wiatr ucichł, temperatura jest coraz bardziej wiosenna. Mimo że woda na obchodzie trzcinowym opadła, są ofiary w postaci przemoczonych woderów :) Ptaki ruszyły. Łapią się rudziki, śpiewaki, wąsatki oraz pierwsza w tym sezonie muchołówka. Poza ptakami w sieciach grasują dziki. W pracach terenowych brali udział: Magda Hadwiczak, Andrzej Kośmicki, Ania Kośmicka i Adam Janczyszyn.

2015-04-21-czapla-biala

Czapla biała / Great Egret - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-04-21-kania-ruda

Kania ruda / Red Kite - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-04-21-piegza

Piegża / Lesser Whitethroat - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-04-21-pliszka-siwa

Pliszka siwa / White Wagtail - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-04-21-sojka

Sójka / Jay - Foto / Photo: Adam Janczyszyn


20 kwietnia (dzień pięćdziesiąty pierwszy)Mroźny arktyczny wiatr, ciężko w to uwierzyć bo przeciez jest prawie koniec kwietnia. Niestety mimo pięknego słońca lodowate podmuchy z północy nadal skutecznie zniechecają wszystko co szponiaste do dalszej wędrówki. Dziś zaobserwowałem jedynie 4 krogulce, 3 myszołowy, 3 błotniaki stawowe i po 2 pustułki i drzemliki. Do południa wbrew wszelkim trudnościom leciały jery i zięby, jednak i one z czasem straciły zapał. Nietypowa jak na ambonę była obserwacja samotnej bernikli kanadyjskiej. Liczył: Adam Janczyszyn.

Wiadomości obozowe: Pomimo silnego wiatru zlapalismy dziś 25 ptaków, głównie rudzikow, śpiewaków i kosów. W nowopostawione przez chłopaków sieci wpadły dwie pliszki siwe. Mamy nadzieję, że jutro pogoda się poprawi i ptaki w końcu ruszą :) W obozie walczą: Magda Hadwiczak, Andrzej Kośmicki, Adam Janczyszyn.

2015-04-20-bernikla-kanadyjska

Bernikla kanadyjska / Canada goose - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-04-20-drzemlik  

Drzemlik / Merlin - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

IMG 20150416 151233

Pliszka siwa / White wagtail - Foto / Photo: Ania Kośmicka


19 kwietnia (dzień pięćdziesiąty): Ambona przywitała z rana zimnem, wiatrem i masą wróblaków cisnącą na tle chmur. Zaraz za nimi zaczęły kapać drapole lecące gdzieś bokami mierzei na wysokości czubków drzew, jakby chciały uniknąć sfocenia. Wyjątek zrobiły samiec błotniaka łąkowego i czarnowron, które przeleciały prosto nad amboną, przy czym czarnowron cały czas się odzywał. Po 12:00 ktoś przykręcił kurek i ptaki znikły. Pogoda zaczęła się poprawiać, czas mijał bezptasio i nagle tuż przedkońcem dnia pojawił się rybołów. Podsumowując były 34 drapole, z czego prawie 70% to krogulec i dało się zobaczyć wszystkie niekomisyjne gatunki błotniaków i accipiterów. Liczył: Marcin Romanowski.

Wiadomości obozowe: Było nie najgorzej, 48 ptic dostało blaszkę i wpadły dwa nowe gatunki. Sójkę mieliśmy już w zeszłym roku, ale nad brakiem trznadla ubolewaliśmy aż do dziś. Pogoda ciągle nie rozpieszczała, a załoga sukcesywnie się rozchorowywała, poza Maciejem, który dzielnie biegał na obchody i Nadią, która ciągle gotowała dania z pisaku i różnych znalezionych „ziół" :) Wieczorem nastąpiła zmiana kichającej ekipy na nową. W obozie wytrwale walczyli: Ania Kośmicka, Nadia Kośmicka, Marta Szurlej, Magda Hadwiczak, Andrzej Kośmicki.

19-04-blotniak-lakowy 

Błotniak łąkowy / Montagu's Harrier - Foto / Photo: Marcin Romanowski

 19-04-czarnowron

Czarnowron / Carrion Crow - Foto / Photo: Marcin Romanowski

19-04-myszolow 

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Marcin Romanowski

 19-04-rybolow

Rybołów / Osprey - Foto / Photo: Marcin Romanowski


18 kwietnia (dzień czterdziesty dziewiąty): Dzisiaj można było ćwiczyć silną wolę. Zejść z wieży, czy oprzeć się tej pokusie. Z rana, chmury i światło oferowało niezłą scenerię do filmu - typu horror. Potem zrobiło się szaro-buro, przy tym nieźle wiało z północy. Na niebie niestety pustki, zaledwie kilka krogulców, tuż nad drzewami przemknęło 29 sójek, no i czasami stadko grzywaczy - niestety w przeciwną stronę. Liczyła: Teresa Kozakiewicz.

Wiadomości obozowe: Na obozie zimno i wietrznie. Przy odrobieni "szczęścia" można zalać wodery na obchodzie trzcinowym. Ptaków niewiele - 20, w tym połowa to rudziki, ale już niebawem pogoda ma się poprawić, więc powinno być lepiej. Czekamy na pierwsze pokrzewki. Dziś nawiedził nas nowy załogant. Efektownie wparował do obozu swym Harleyem, przyssał się do większości obchodów i zagroził, że następnym razem będzie nam jeszcze gotował... Więcej takich załogantów prosimy ;) W pracach obozowych udział wzięli: Ania Kośmicka, Nadia Kośmicka, Marta Szurlej i Maciej Kozakiewicz.

zalogant-widmo 18.04

Załogant widmo / The ghost crew member - Foto / Photo: Ania Kośmicka

zalalo-nam-trzcinowy-obchod-18.04

Zalało nam trzcinowy obchód / The reed nets has been flooded - Foto / Photo: Ania Kośmicka

wyplosz-i-przystojniak 18.04

Wypłosz i przystojniak / The scared one and the handsome one  - Foto / Photo: Ania Kośmicka

kos 18.04

Kos / Blackbird - Foto / Photo: Ania Kośmicka

Nadia-i-raniuszki-18.04

Nadia i raniuszki / Nadia and Long-tailed Tits - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 18-04-krogulec-druk11 22

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

 18-04-widok-druk11 21

Widok / The View - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz


17 kwietnia (dzień czterdziesty ósmy): Kolejny bardzo wietrzny i zimny dzień. Do 9 kompletnie nic nie działo się w drapolowym świecie. Dopiero kilka minut po, poleciał pierwszy drzemlik, kilka krogulców i myszołowy. Niemalże punktualnie o 10 nadleciał nad wieże błotniak stepowy, zwany bladym, więc nadal w temacie (po wczorajszej mewie). Gdyby nie ruch obiektywu...może by usiadł na chwilę na wieży? Potem jeszcze 2 rybołowy i koniec, szponiaste zakończyły lecieć wraz z silniejszym wiatrem. Liczyli: Konrad Bidziński i Dawid Kilon.

Wiadomości obozowe: Pogoda nam nie sprzyja, siatki wydęte, a północny wiatr systematycznie wpycha wodę z morza do zalewu. Bardzo lubimy nasz grzejniczek, szczególnie po powrocie z obchodu. Już nie wystarczają kaloszki, w trzcinę chodzi się w woderach. Mimo to 55 ptaków udało się zaobrączkować i doszły kolejne gatunki: sikory uboga i czarnogłówka, pokrzywnica, kos i przeurocza parka wąsatek. Już niebawem postawimy drapolówki, więc jest nadzieja na iście Drapoliczowe gatunki. Odkryliśmy również, po kilku dniach, coś co wzbudziło radość na wielu twarzach-spójrzcie poniżej na zdjęcie przedstawiające blat stolika obrączkarskiego ;) W pracach obozowych udział wzięli: Ania Kośmicka, Nadia Kośmicka, Marta Szurlej i Andrzej Kośmicki.

panstwo-wasatkowie-17.04

Państwo Wąsatkowie / Mr and Mrs Bearded Tits - Foto / Photo: Ania Kośmicka

pokrzywnica

Pokrzywnica / Dunnock - Foto / Photo: Ania Kośmicka

potrzos-17.04

Potrzos / Reed Bunting - Foto / Photo: Ania Kośmicka

konsternacja 17.04

Konsternacja / Consternation - Foto / Photo: Ania Kośmicka

stolik-obraczkarski-17.04

Stolik obrączkarski / Ringing table - Foto / Photo: Ania Kośmicka

17-04-blotniakstepowy 

Błotniak stepowy / Pallid Harrier - Foto / Photo: Dawid Kilon 

17-04-stepowy 

Błotniak stepowy / Pallid Harrier - Foto / Photo: Dawid Kilon 

 17-04-blada

Mewa blada / Glaucous Gull - Foto / Photo: Dawid Kilon 

17-04-robolow 

Rybołów / Osprey - Foto / Photo: Dawid Kilon 


16 kwietnia (dzień czterdziesty siódmy): Piękne słońce, słabszy wiatr, mega przelot...ale w snach. Nadal nie dosięgliśmy setki, ponieważ na końcowym liczniku 63 ptaki. Z ciekawszych 5 błotniaków zbożowych, a także element polskości - bocian biały. Pierwszy raz w historii nad amboną przeleciała młoda mewa blada. Dzięki telefonii komórkowej skontaktowaliśmy się obozem, gdzie czujne oko Andrzeja również wypatrzyło przelatującą mewę. Liczyli: Konrad Bidziński i Dawid Kilon.

Wiadomości obozowe: 36 ptaszków z 13 gatunków, szału nie ma, ale przynajmniej dość różnorodnie. Najliczniejszy był rudzik, potem pierwiosnek. Ucieszyły krętogłów i włoski pierwiosnek. Niestety pliszka brytyjska ominęła nasze sieci i wylądowała w helgolandzie w Ventas ragas. Zadowoliliśmy się więc piliszką siwą, też śliczną. W pracach obozowych udział wzięli: Ania Kośmicka, Andrzej Kośmicki, Dawid Kilon, Konrad Bidziński.

spiewak

Śpiewak / Song Thrush - Foto / Photo: Ania Kośmicka

pliszka siwa2

Pliszka siwa / White wagtail - Foto / Photo: Ania Kośmicka

16.04mewablada3 

Mewa blada / Glaucous Gull - Foto / Photo: Dawid Kilon 

 16.04mewazoltonoga

Mewa żółtonoga / Lesser Black-backed Gull - Foto / Photo: Dawid Kilon 

16.04gegawazpodworka

Gęgawa / Greylag Goose - Foto / Photo: Dawid Kilon 

 16.04bocianbialy

 Bocian biały / White Stork - Foto / Photo: Dawid Kilon 


15 kwietnia (dzień czterdziesty szósty): Jest lepiej bo dziś pięć gatunków szponiastych: 3 błotniaki stawowe, 3 zbożowe, 4 krogulce, 5 myszołowów oraz 1 sokół wędrowny. Uroku dodała przelatująca rybitwa wielkodzioba oraz stadko kulików wielkich, dzięki którym poczuliśmy się jak w Ujściu Wisły. Liczyli: Teresa Kozakiewicz i Dawid Kilon.

Wiadomości obozowe: Dziś rozbijanie! Od samego rana męska część ekipy walczyła w krzakach. Panowie dzielnie wymachiwali maczetami walcząc z bujnymi zakrzaczeniami. Dzięki miejscowym dzikom część zeszłorocznych korytarzy na sieci zachowała się w idealnym stanie, co mocno ułatwiało prace. Koło południa dołączyły dziewczyny. Ku naszemu miłemu zaskoczeniu czekała na nas przygotowana cieplutka przyczepa kempingowa. Panujące luksusy onieśmieliły wszystkich ;) Grzejniczek, toalety, prysznic, mała kuchenka... Mało tego, nawet TV nam przysługuje. Pierwsze ptaki dostały obrączki o godzinie 15. Rozpoczęliśmy samicą kopciuszka. Tego dnia wpadło nam zaledwie 20 ptaków z 7 gatunków. Rozbijanie uwieńczyliśmy kiełbaskami z grilla. W rozbijaniu udział wzięli: Andrzej Kośmicki, Adam Janczyszyn, Konrad Bidziński, Wojtek Miłecki, Leszek Skrzelowski, Dawid Kilon, Marta Szurlej, Ania Kośmicka. Ptaki obrączkowała: Ania Kośmicka.

rudzik

Rudzik / Robin - Foto / Photo: Ania Kośmicka

powrot-z-obchodu

Powrót z obchodu / Return form checking the nets - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 15.04rybitwawielkodzioba

Rybitwa wielkodzioba / Caspian Tern - Foto / Photo: Dawid Kilon 


14 kwietnia (dzień czterdziesty piąty): Silny północny wiatr nie zniechęcił liczących, natomiast ptaki owszem. Zaledwie ćwierć setki szponiastych w tym jedynie krogulce i myszołowy. Na pożegnanie ambony tego dnia poleciało stadko 25 czapli białych, które pojawiają się tu coraz częściej ostatnimi czasy. Po liczeniu - AKCJA FOKA, czyli desant pod rosyjską granicę w celu ratowania osłabionej młodej foki szarej zgłoszonej przez Straż Graniczną do Błękitnego Patrolu WWF. Liczyli: Konrad Bidziński i Dawid Kilon.

 14.04czaplebiale

Czaple białe / Great Egrets - Foto / Photo: Dawid Kilon 

 14.04myszolow

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Dawid Kilon 


13 kwietnia (dzień czterdziesty czwarty): Dziś był wyjątkowy dzień, wyjątkowy bo w obliczu wiatru wiejącego z zachodu z siłą 100 km na godzinę i padających poziomo ulewnych deszczy, podjęliśmy decyzję o niewykonaniu liczenia. To zaledwie drugi taki dzień na blisko 700 dni liczeń z ambony, no i pierwszy wiosenny. Oby było ich jak najmniej.


12 kwietnia (dzień czterdziesty trzeci): Po tak pięknej sobocie ciężko się cieszyć z dzisiejszego wyniku, ale i tak spodziewaliśmy się większej mizerii. Poleciało 71 drapoli w tym obok myszołowa i krogulca obecne były również błotniak stawowy i zbożowy, drzemlik i jastrząb. Kilka setek grzywacza, prawie sto sójek i tyle. Troche kiepsko jak na połowę kwietnia jednak dzień upłynął nam na nieprzerwanej rozmowie. Liczył team w składzie: Adam Janczyszyn, Teresa Kozakiewicz i Leszek Skrzelowski.

2015-04-12-jastrzab

Jastrząb / Goshawk - Foto / Photo: Adam Janczyszyn


11 kwietnia (dzień czterdziesty drugi): Świadomość, że zdarzają się dni takie jak ten daje nam energię na cały sezon. Warunki pogodowe były idealne od samego rana, południowo wschodni wiatr i ciepełko, które po 13 uzyskało miano upału. No i jak na taką pogodę przystało naprawdę było dziś co robić. Najwięcej, bo około 3 tysiące było grzywaczy, ale i wynik 270 osobników świadczy że na poważnie ruszyła też sójka. Drapoli pocisnęło ponad 5 stów z 11 gatunków. W dominacji mniej więcej po równo krogul z myszakiem, ale bardzo przyzwoicie leciały też błotniaki, 50 osobników z trzech gatunków, w tym 35 stawowych, 17 zbożowych i parka stepowych. Z nowości wiosennych należy wspomnieć o kobuzie, kilku dymówkach i parce pleszek. Liczyli i świetnie się dziś bawili: Andrzej Kośmicki, Gerard Bela i Maciej Azarewicz-Hightower.

 2015 04 11 blotniak-stepowy

Błotniak stepowy / Pallid Harrier - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015 04 11 blotniak-stawowy1 

Błotniak stawowy / Marsh Harrier - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015 04 11 blotniak-zbozowy 

Błotniak zbożowy / Hen Harrier - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015 04 11 ekipa

Ekipa / Crew - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015 04 11 kobuz 

Kobuz / Hobby - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015 04 11 rybolow

Rybołów / Osprey - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015 04 11 wlochaty

Myszołów włochaty / Rough-legged Buzzard - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki


10 kwietnia (dzień czterdziesty pierwszy): Na taki dzień warto czekać! Na niebie ani jednej chmurki i wiatr zmieniający się z południowego na wschodni. Choć pierwsze dwie godziny były znacznie poniżej oczekiwań to jednak wystarczyło dać wykazać się słońcu aby powstały pierwsze bąble ciepłego powietrza, z których tak chętnie korzystają szponiaści szybownicy. Od 10 się zaczęło, a potem było juz tylko lepiej. Na koniec liczenia 300 drapoli z 10 gatunków, a jako wisienka na torcie klucz 110 kulików wiekich! Dla takiego "gorola" jak ja, taki dzień na długo zostanie w pamięci! Liczył: Paweł Malczyk.


9 kwietnia (dzień czterdziesty): To miał być dobry dzień. Bo trzeci z rzędu mojego liczenia, bo pierwszy naprawdę wyżowy od wielu, wielu dni, bo...tak chciałem;). Ale jak to zwykle bywa nie był i rozczarował. Drapoli poniżej 100, mniej niż w poprzednich dwóch dniach. W zasadzie żeby opisać to liczenie wystarczy powiedzieć o 1 godzinie tylko. Tej pomiędzy 10 a 11. To wtedy właśnie przeleciała zdecydowana większość szponiastych. Można wspomnieć o drzemliku, 2 kaniach rudych na cofce i o aleksandretcie najprawdopodobniej obrożnej wracającej do Azji;) Wystarczy, może jutro będzie lepiej! Liczył: Paweł Malczyk.


8 kwietnia (dzień trzydziesty dziewiąty): Dzisiejszy dzień zapowiadał się fatalnie, a to z powodu nisko wiszących, ołowianych chmur. I nawet sylwetka kani rudej, która się z nich wyłoniła nie podniosła naszego morale. Bo jak wiadomo jedna kania przelotu nie czyni, a wszystko co cięższe niż 80 gram po prostu nie migrowało. Nawet grzywacze. Dopiero przed 11, kiedy zaczął rozbudowywać się wyż, ptaki ze szczytu łańcucha pokarmowego ruszyły na dobre i do końca dniówki stówa szponiastych pękła i to z małą górką. Gwiazdą dzisiejszego południa była bez wątpienia pierwsza w tym sezonie dorosła samica błotniaka stepowego. Ponadto zauważono po 4 błotniaki zbożowe i stawowe, drugą kanie rudą i rybołowa. Grzywaczy 3 razy mniej niż wczoraj. Za to trochę żurawi. No i warto wspomnieć o samotniku który jednak leciał w "złą" stronę. Liczył: Paweł Malczyk i Teresa Kozakiewicz.

 druk11 25-blotniak-stepowy

Błotniak stepowy, dorosła samica / Pallid Harrier, female ad. - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

druk11 8-kania-ruda 

Kania ruda / Red Kite - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

druk11 36-zurawie 

Żurawie / Cranes - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz


7 kwietnia (dzień trzydziesty ósmy): Ptaki chyba również przestały świętować, bo dzisiaj w końcu coś leciało. Na niebie spory ruch generowany głównie przez grzywacza, w sumie nad głową pokazało się prawie 7 tysięcy tych gołębi, no i jak zwykle przez drobnicę, dzisiaj leciała w zdecydowanej większości zięba i sikory. Szponiastych ponad 110 os. z 6 gatunków. Trzon stanowiły tradycyjnie myszołów i krogulec. Z nowości w tym sezonie pierwsze 2 rybołowy. Jako urozmaicenie trafiły się małe stadka bewicków - 5 i mew żółtonogich - 9, a wśród nich jedna jasnopłaszczowa w typie heuglini. Liczył: Paweł Malczyk i Teresa Kozakiewicz.

druk11 38-rybolow 

Rybołów / Osprey - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

druk11 31-myszolow 

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz


6 kwietnia (dzień trzydziesty siódmy): Od rana słoneczko i znacznie cieplej, no i przede wszystkim odwraca się wiatr na wschodni. Przelot też nieco drgnął, dając nadzieje, że wiosna do nas wróci. Wyniki słabe bo zaledwie 15 krogulców i jeden błotniak zbożowy, no ale to i tak lepiej niż przez ostatnie 3 dni razem wzięte. Liczyli: Andrzej Kośmicki i Teresa Kozakiewicz.

 2015 04 06 bielik

Bielik / White-tailed Eagle - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015 04 06 kuliki wielkie 

Kuliki wielkie / Curlews - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki


5 kwietnia (dzień trzydziesty szósty): Pierwsza niedziela Wielkanocna na DRAPOLICZu. Szczerze życzymy sobie aby kolejne były ciekawsze i co tu dużo pisać... sympatyczniejsze. Trwający kilka dni północno zachodni wiatr wytłumił już resztki przelotu wróblaków. Jedynie kilka stad grzywaczy przypominało, że mamy do czynienia z okresem wędrówki wiosennej. Z drapoli pojawiły się tylko krogulec i pustułka. Do najbardziej ptasich akcentów tego dnia niewątpliwie należy zaliczyć świąteczne jajka. Reasumując, smutno, zimno, do domu daleko... Liczył: Andrzej Kośmicki.

 2015 04 05 bielik

Bielik / White-tailed Eagle - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015 04 05 drozdzik 

Droździk / Redwing - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki


4 kwietnia (dzień trzydziesty piąty): To miały być sympatyczne wiosenne święta, z masą przelotnych ptaków i fajną pogódką, a zanosi się najsłabszy okres od początku sezonu... Dalej jest zimno i wieje ze Skandynawii. Wyniki niemal takie same jak wczoraj czyli bardzo mizerne. Liczył: Andrzej Kośmicki.

 2015 04 04 grzywacz 

Grzywacz / Woodpigeon - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015 04 04 kormorany 

Kormorany / Cormorants - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki


3 kwietnia (dzień trzydziesty czwarty): Wielki piątek przywitał nas słoneczną sympatyczną aurą. Jedynie niesprzyjające kierunki wiatru utrudniały wierzyć, że to będzie fajny wiosenny dzień. W istocie przelot był bardzo mizerny i sprawiał wrażenie wygasającego. Gdyby nie przelot pół tysiąca grzywaczy w 30 stadach można by się srodze wynudzić. O 4 drapolach wręcz nie warto pisać. Zdecydowanie miłym akcentem i wróżbą prawdziwie wiosennych świąt był pierwszy tegoroczny pierwiosnek. Liczył: Andrzej Kośmicki.

 2015 04 03 czubatka

Czubatka / Crested Tit - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015 04 03 widok

Widok / The View - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki


2 kwietnia (dzień trzydziesty trzeci): Poranek nadal szary i ponury, jednak od 10 pogoda zdecydowanie się poprawiła, północny wiatr stracił moc, a na niebie świeciło piękne słońce. Niestety to tyle jeśli chodzi o miłe akcenty tego dnia. Co prawda wróblaki leciały całkiem ładnie ale z drapolami znów lipa. Przez cały dzień poleciało zaledwie 7 myszołowów, 8 krogulców i 1 jastrząb. Czekamy na więcej... Liczył: Adam Janczyszyn.

 2015-04-02-jastrzab

Jastrząb / Goshawk - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-04-02-pliszka-siwa-Przebrno 

Pliszka siwa / White Wagtail - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-04-02-zieba  

Zięba / Chaffinch - Foto / Photo: Adam Janczyszyn


1 kwietnia (dzień trzydziesty drugi): Dziś okrutna pogoda, sztormowy wiatr i poziomo padający deszcz. Na ambonie w ciągu kilku godzin walki z aurą udało się wypatrzeć 2 krogulce, jednego myszołowa i jednego błotniaka stawowego. Liczyła: Teresa Kozakiewicz.

Obserwuj nas na