Wersje językowe

lasyelblagwfossos kuling clanga

Artykuły

Wiosna 2015 - Maj

WYNIKI LICZENIA / WYNIKI OBRĄCZKOWANIA FOTONOTES

 


24 maja (dzień osiemdziesiąty piąty): Znowu drapolowy wynik jednocyfrowy, nie ma czym się chwalić. Patrzymy z coraz większą tęsknotą w niebo za przelotem trzmielojada, tymczasem skład gatunkowy dnia przypomina bardziej wczesny kwiecień: myszołów, jastrząb i krogulec. Był też jednej rybołów. Liczyli: Teresa Kozakiewicz, Dorota Kozakiewicz i Dawid Kilon.

 24-05-2015-dzielnyzalogant

Dzielny załogant / Brave crew member - Foto / Photo: Dawid Kilon


23 maja (dzień osiemdziesiąty czwarty): Od rana był nieco większy ruch na niebie. Poleciało 8 trzmielojadów, 9 myszołowów, 2 błotniaki stawowe, 1 kobuz i pustułka. Na osłodę dnia przelatująca bardzo blisko kania czarna. Liczyli: Teresa Kozakiewicz i Dawid Kilon.

 23-05-15kaniaczarna

Kania czarna / Black Kite - Foto / Photo: Dawid Kilon

 23-05-2015wasatkawobozie

Wąsatka / Bearded Tit  - Foto / Photo: Dawid Kilon


22 maja (dzień osiemdziesiąty trzeci): Nadal stale zadajemy sobie pytanie, czy jeszcze polecą? Kobuz 1, trzmielojad 1, myszołów 5 i dość późny błotniak zbożowy. To wszystko na co było stać Mierzeję. Liczył: Dawid Kilon.

 22-05-2015blotniakzbozowy

Błotniak zbożowy / Hen Harrier - Foto / Photo: Dawid Kilon


21 maja (dzień osiemdziesiąty drugi)Kapało tym razem nie deszczem, a drapolami. Myszołowy, błotniak stawowy, krogulce, kobuz.. a ostatnim 13-tym był błotniak stepowy. Liczył: Dawid Kilon.

21-05-mlodysamiecbstepowego 

Błotniak stepowy / Pallid Harrier - Foto / Photo: Dawid Kilon

 21-05-kukulkiopanowalyterenmw

Kukułka / Cuckoo - Foto / Photo: Dawid Kilon


20 maja (dzień osiemdziesiąty pierwszy)Szkoda słów i czasu czytających. 0 szponiastych, tylko deszcz i wiatr, deszcz i wiatr. Brrr.. nigdy więcej takich dni! Liczył: Dawid Kilon.

20-05-wsieciobozubrzegowka 

Brzegówka / Sand Martin - Foto / Photo: Dawid Kilon


19 maja (dzień osiemdziesiąty)Coś drgnęło. Po dniach pozbawionych drapoli w końcu na niebie zaszczyciły nas swoją obecnością: błotniak łąkowy (4 os.), błotniak stawowy (5 os.), rybołów (1 os.), pustułka (14 os.), kobczyk (1 os. samiec!), krogulec (3 os.), myszołów (4 os.). Trzmielojad znowu zaczyna rozkręcać się, poleciało 9 ptaków. Liczył: Dawid Kilon.

19-05-stepowy 

Błotniak łąkowy / Montagu's Harrier - Foto / Photo: Dawid Kilon

 19-05-trzmielojad

Trzmielojad / Honey Buzzard - Foto / Photo: Dawid Kilon


17 maja (dzień siedemdziesiąty ósmy)Jest źle, bardzo źle. 2 drapole i to jeszcze na cofce. Silny wiatr zniechęca ptaki do wędrówki. W dobrą stronę leciały jedynie licznie gołębie pocztowe. Liczył: Dawid Kilon.

17-05-myszak 

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Dawid Kilon


16 maja (dzień siedemdziesiąty siódmy)Nie liczy się ilość, ale jakość. Było bardzo różnorodnie, na niewiele ponad 20 drapoli były: kania ruda (1 os.), sokołow wędrowny (2 os.), rybołów (1 os.), myszołów włochaty (1 os.), błotniak łąkowy (1 os.), krogulec (3 os.) i myszołów (8 os.). W lesie pod wieżą śpiewa samiec muchołówki małej. Liczyli: Teresa Kozakiewicz i Dawid Kilon.

Wiadomości obozowe: Ostatni tydzień spędziłem kierując pracami punktu obrączkowania ptaków w Krynicy Morskiej. Obóz powstał z inicjatywy stowarzyszenia Drapolicz i jest to jego drugi sezon wiosenny, podczas którego prowadzone są odłowy ptaków. W tym czasie zaobrączkowałem 241 ptaków z 40 gatunków. W między czasie prowadziłem również obserwacje okołoobozowe (te bliższe i te dalsze). W sumie udało się zobaczyć ponad 120 gatunków. Niesamowicie intensywny w ptasie doznania. Tydzień, podczas którego różnorodność w sieciach wraz z prawdziwymi obrączkarskimi perełkami (drozd obrożny i pójdźka) oraz okołoobozowymi obserwacjami (sieweczka morska, błotniak stepowy i inne), a także wyjazdem Drapoliczową ekipą na najsłynniejszą bialorzytkę w Polsce, sprawił, że należy bez cienia wątpliwości uznać, że był to jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) czas spędzony na obozie, którym kierowałem podczas mojego obraczkarskiego życia:))) Równocześnie obrączkując ptaki można obserwować przelot drapoli, co dodatkowo potęguje miłe wrażenie. Oprócz tego super sympatyczna załoga Drapolicza, na czele z rodziną Kośmickich, bez których obóz by nie powstał i nie miał tej niepowtarzalnej atmosfery. Jedynym minusem była konieczność powrotu, ale już za rok... Obrączkował: Łukasz Matyjasiak. W pracach obozowych udział wzięli: Łukasz Piasecki, Ania Kośmicka, Nadia Kośmicka, Andrzej Kośmicki, Marta Szurlej, Marek Cieszyński, Dawid Kilon.

 16-05-kaniaruda

Kania ruda / Red Kite - Foto / Photo: Dawid Kilon

16-05-myszolowwlochaty 

Myszołów włochaty / Rough-legged Buzzard - Foto / Photo: Dawid Kilon

16-05-mucholowkamala 

Muchołówka mała / Red-breasted Flycatcher - Foto / Photo: Dawid Kilon

 16-05-rybolow

Rybołów / Osprey - Foto / Photo: Dawid Kilon


9 maja (dzień siedemdziesiąty): Można by powiedzieć długi, ciepły, nudny dzień. Zaledwie 26 szponiastych: 10 myszołowów, 3 krogulce, 6 kobuzów, 1 pustułka, 5 błotniaków stawowych i 1 łąkowy. Jednak nie do końca. Rano wilga na wyciągnięcie ręki, potem druga przeleciała obok wieży. Wychodząc z domu marzył mi się łąkowy, mój ulubiony błotniak. No i był! Punkt jedenasta pojawił się dorosły samiec. Wprawdzie dosyć daleko, jednak pięknie oświetlony dał się obserwować przez długą chwilę. Z wątpliwych atrakcji można wymienić brzęczące chmury, a właściwie chmary. Ogromne "tańczące" roje jętek, które pojawiły się w samo południe wokół pirata. Liczyła: Teresa Kozakiewicz.

blotniak-lakowy 

Błotniak łąkowy / Montagu's Harrier - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

blotniak-stawowy 

Błotniak stawowy / Marsh Harrier - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

 kobuz

Kobuz / Hobby - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

 wilga

Wilga / Golden Oriole - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz


7 maja (dzień sześćdziesiąty ósmy): Od rana drobnica ciskała się po krzakach. Na niebie też nudy nie było. Do południa... Później powietrze stało w miejscu. I ptaki też stanęły. Ale i tak zestaw był ciekawy: myszołów - 18, krogulec - 13, trzmielojad - 5, kobuz - 5, pustułka - 2, błotniak stawowy - 1, sójka - 54, wrona siwa - 6, sroka - 2, kawka - 1, grzywacz - 33, siniak - 1, żuraw - 9 oraz jerzyk - 1. Liczył: Michał Wawirowicz.

 CSC 6495-pustulka

 Pustułka / Kestrel - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

 CSC 6632-trzmielojad

Trzmielojad / Honey Buzzard - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

 DSC 6299-kobuz

Kobuz / Hobby - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

 DSC 6368-zuraw

Żuraw / Crane - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

 DSC 6543-myszolow

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Michał Wawirowicz


6 maja (dzień sześćdziesiąty siódmy): Ładna pogoda nadal się utrzymuje choć ptaków drapieżnych było dziś już mniej. Większość z obserwowanych drapoli pojawiła się w okolicach godziny 11 przez co chwilami nad amboną panowała upalna pustka. W dalszym ciągu obserwujemy dość intensywny przelot błotniaków stawowych, dziś do kolekcji dołączyło kolejnych 8 samic tego gatunku. Liczył: Adam Janczyszyn.

2015-05-06-trzmielojad 

 Trzmielojad / Honey Buzzard - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-05-06-myszolow

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-05-06-kobuz

Kobuz / Hobby - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-05-06-jerzyk 

Jerzyk / Swift - Foto / Photo: Adam Janczyszyn


5 maja (dzień sześćdziesiąty szósty): Podobnie jak wczoraj prognoza pogody zapowiadająca tym razem upalny dzień, pozwoliła wydedukować, że na niebie coś się ruszy. I faktycznie tak było. Przeleciało 89 szponiastych. Najliczniej oczywiście odnotowany został krogulec jednak sporo było również błotniaków łąkowych, lagopów i kobuzów. Pojawiły się też kolejne gatunki debiutujące tej wiosny czyli trzmielojad i orlik krzykliwy. Kropkę nad "i" postawił dziś bocian czarny lecący radośnie na zachód. Liczył: Adam Janczyszyn.

 2015-05-05-blotniak-lakowy

 Błotniak łąkowy / Montagu's Harrier - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-05-05-orlik-krzykliwy

Orlik krzykliwy / Lesser Spotted Eagle - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-05-05-trzmielojad

Trzmielojad / Honey Buzzard - Foto / Photo: Adam Janczyszyn


4 maja (dzień sześćdziesiąty piąty): Już sama prognoza pogody wystarczyła, aby przewidzieć, że tego dnia fajerwerków nie będzie. Deszcz i silny wiatr towarzyszył nam przez większość dnia. Czterech drapoli jednak nikt się nie spodziewał. Dwa błotniaki stawowe, krogulec i na zakończenie dnia samica łąkowa. Do lisyty obecności dopisał się dziś pierwszy jerzyk i stado 46 rybitw białoskrzydłych migrujących wraz z mewami małymi. Liczył: Adam Janczyszyn.


3 maja (dzień sześćdziesiąty czwarty): Cały dzień świeciło słońce i powietrze stało w miejscu. Ptaki przez większość czasu leciały kilometr nad ziemią, więc karczycho nadwyrężone. Ale warto było. Poleciały na lęgowiska: krogulec - 24, myszołów - 14, kobuz - 6, błotniak stawowy - 5, pustułka - 2, błotniak stepowy - 1, sójka - 41, wrona siwa - 6, sroka - 2, grzywacz - 76 i sierpówka - 1. Liczyli: Michał Wawirowicz, Łukasz Głowacki, Gerard Bela i Teresa Kozakiewicz.

DSC 5328-kobuz

Kobuz / Hobby - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

DSC 5305-blotniak-stepowy-imm

Błotniak stepowy, imm. / Pallid Harrier, imm. - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

DSC 5276-pustulka

Pustułka / Kestrel - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

DSC 5239-bielik

Bielik / White-tailed Eagle - Foto / Photo: Michał Wawirowicz


2 maja (dzień sześćdziesiąty trzeci): Dziś to już było cholernie zimno i wietrznie więc i ptaki nie leciały. Na 28 drapoli jedynym ciekawszym była kolejna czarna kania. Liczyli: Andrzej Kośmicki, Teresa Kozakiewicz i Kasia Jasnoż.

druk11 66

Pliszka cytrynowa / Citrine Wagtail - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

druk11 57

Pliszka cytrynowa i siwa / Citrine Wagtail and White Wagtail - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz


1 maja (dzień sześćdziesiąty drugi): Zaczęła się długo oczekiwana majówka, a nadal jest zimno. Do południa nawet sporo się działo a potem zaczęło lać i wszystko siadło. Nad amboną poleciało dziś 86 drapoli z 8 gatunków w tym kolejne błotniaki łąkowe, sokoły wędrowne i kanie czarne. A w nocy w trzinowisku odzywała sie nie częsta u nas zielonka. Liczył: Andrzej Kosmicki.

Wiadomości obozowe: Maj przywitał nas całkiem sympatyczną pogodą. Do południa, bo potem na zmianę deszcz i słońce. Na niebie kania czarna, błotniaki, kobuzy, myszaki, pustułki, krogulce. W sieciach pół stówki ptaszków z 16 gatunków. W krzakach obchody umila śpiew słowika i trzciniaka. Zalewanie woderów staje się tradycją, prawie taką jak wieczorne grillowanie. Plastik dostała dziś kolejna białorzytka, miejmy nadzieję, że będzie to zapowiedź kolejnych ptaszków. Postawiliśmy drapolówki, więc liczymy na nocne atrakcje. Przybyło wsparcie prosto z Wrocławia w osobie Kasi. Na obchody ganiali: Ania Kośmicka, Nadia Kośmicka, Andrzej Kośmicki, Jarek Synowiecki, Żaneta Ataszkiewicz, Łukasz Głowacki, Kasia Jasnosz i gościnnie Teresa Kozakiewicz, Michał Gos i Kasia Goc.

 IMG 20150501 184331-bialorzytka

Białorzytka / Wheatear - Foto / Photo: Ania Kośmicka

IMG 20150501 184402-bialorzytka 

Białorzytka / Wheatear - Foto / Photo: Ania Kośmicka

IMG 20150501 191200-nadia 

Nadia / Nadia - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 IMG 20150501 191332-stawianie-sieci

Stawianie sieci / Setting the nets - Foto / Photo: Ania Kośmicka

Obserwuj nas na