Wersje językowe

lasyelblagwfossos kuling clanga

Okołodziennik

Witamy w okołodzienniku, dzięki któremu będą mogli Państwo przeczytać codzienne relacje z liczeń ptaków migrujących nad Mierzeją Wiślaną. Każdego dnia przedstawimy najnowsze wyniki, ciekawostki oraz zamieścimy dużo ciekawych zdjęć. Zapraszamy.

Wiosna 2015 - Marzec

WYNIKI LICZENIA / FOTONOTES

 


31 marca (dzień trzydziesty pierwszy): Pogoda nieco lepsza niż wczoraj, choć wiatr nie ustępuje to przynajmniej słońce pokazało się na niebie. I chyba to wystarczyło, bo odnotowaliśmy kolejny wzrost. Szaleństwa nie było, ale kolejne 166 drapieżników zawsze cieszy. Znów w krzakach i w powietrzu masa sikor, a wraz z nimi coraz więcej zięby i szpaków. Nadal intensywnie lecą gołębie, a "obserwacją dnia" były dwa łabędzie czarnodziobe. Liczył: Adam Janczyszyn.

 2015-03-31-labedz-czarnodzioby

Łabędź czarnodzioby / Tundra Swan - Foto / Photo: Adam Janczyszyn


30 marca (dzień trzydziesty): Dzień zapowiadał się paskudnie, od świtu pada i wieje tak, że głowę urywa. Taka pogoda nie przeszkodziła grzywaczom w kontynuacji wędrówki, udało się zaobserwować ponad 3700 tych ptaków. Jeśli chodzi o drapole to jak na takie warunki 34 ptaki to i tak dobry wynik. Obok myszołowów i krogulców poleciał 1 lagop i 5 zbożaków. Liczył: Adam Janczyszyn.

 2015-03-30-myszolow-wlochaty

Myszołów włochaty / Rough-legged Buzzard - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-03-30-bocian-bialy-Przebrno

Bocian biały / White Stork - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-03-30-gegawa-Przebrno

Gęgawa / Greylag Goose - Foto / Photo: Adam Janczyszyn


29 marca (dzień dwudziesty dziewiąty): Ostatnia niedziela marca, a więc zmiana czasu, śpimy o godzinę krócej. Przy okazji zmiana pogody, przechodzi front i gna ptaki. Rozwiązał się worek z krogulcami i od samego rana zdominowały drapolowy dzień. Po chwili myszaki zaczęły gonić wynik krogulca i ostatecznie oba te gatunki przekroczyły 200 osobników. Do tego ruszyły błotniaki zbożowe (2 dyszki), pojawił się peregrin (a nawet 2) i kapnęła kania ruda. A całość umilały wróblaki i tysiące grzywaczy. Liczyli: Marcin Romanowski i Teresa Kozakiewicz.

29-03-zbozowy-samiec

Błotniak zbożowy / Hen Harrier - Foto / Photo: Marcin Romanowski

 29-03-zbozowy

Błotniak zbożowy / Hen Harrier - Foto / Photo: Marcin Romanowski


28 marca (dzień dwudziesty ósmy): Dzień zaczął się mgliście, ale północny wiatr skutecznie przewiał wszystko co się da ukazując wiosenne słońce. Było znacznie lepiej. Przez dwie godziny, to nawet było przyzwoicie. O 11 pocisnęło ponad 40 myszaków i drugi tej wiosny stawar. Tak, wiem, że o pierwszym nic nie napisano... odkryłam go dopiero teraz na zdjęciach, małe przeoczenie ;) Dwa dni temu byłą samica, a teraz samiec. Najliczniejsze tego dnia były grzywacze, prawie 2,5 tys. Dopisały również żurawie ponad 200. Z drapoli 91 myszaków i 1 lagop, 31 krogulców, wspomniany stawar i samiec zbożaka. Krukowate nadal mają przerwę. Aaaa! I kolejny bociek! Liczyła: Ania Kośmicka.

2015-03-28 kroulec

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Ania Kośmicka

2015-03-28 myszolow wlochaty

Myszołów włochaty / Rough-legged Buzzard - Foto / Photo: Ania Kośmicka

2015-03-28 myszak

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Ania Kośmicka

2015 03 28 bogatka

Bogatka / Great Tit - Foto / Photo: Ania Kośmicka

2015 03 28 trznadel

Trznadel / yellowhammer - Foto / Photo: Ania Kośmicka

2015 03 28 zieba

Zięba / Chaffinch - Foto / Photo: Ania Kośmicka

CSC 3461-MWW-krogulec

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Michał Wawirowicz


27 marca (dzień dwudziesty siódmy): Przepięknie było na piracie, tak bajkowo. Z gęstej mgły widoczne były tylko te najbliżej zlokalizowane sosenki. Dla kogoś, kto pierwszy raz pojawiłby się na wieży, w pierwszej chwili, mogłoby być problemem zlokalizowanie morza i zalewu. Zniknęły tego dnia na dobre. Wiatr ustał i było tylko słychać od czasu do czasu bębnienie lokalnego dzięcioła i trąbienie gili, szczególnie jednej zabłąkanej samiczki pałętającej się po krzakach przy wieży. Popijając gorąca herbatę, zagryzając ciasteczkiem, można było zobaczyć pojedyncze stada wróblaków, które wydawały się również stracić chwilowo orientację i leciały we wszystkich możliwych kierunkach. Tak było rano. Potem... potem to już w ogóle nic nie było‎. Myślicie, że się wynudziłam? Nic z tych rzeczy. Po chwili zaczął padać deszcz, intensywny, więc trzeba było się ewakuować i przeczekać. Następnie wrócić na wieżę, by nie dostrzegając żadnego migranta ponownie uciec przed kolejną falą deszczu... Sport to zdrowie, a szczególnie jak się biega w tą i z powrotem ze sprzętem optycznym pokonując "pirackie" wzniesienia. Drapoli brak. "Liczyła": Ania Kośmicka.

 IMG 20150327 114056

Mgła na wieży / Fog at the tower - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 IMG 20150327 114103

Mgła na wieży / Fog at the tower - Foto / Photo: Ania Kośmicka


26 marca (dzień dwudziesty szósty): Wietrznie, pochmurno, deszczowo ale coś tam się działo. Do południa było na czym oko zawiesić. Nie kończące się zięby, dużo sikor, gili, szpaków, mysików. Krukowate odpuściły przelot, ale grzywacze dalej dają radę - ponad 1200. Z drapoli najwięcej było krogulców 28, jeden jastrząb, 10 myszaków i powoli zaczynają lecieć zbożaki: 4 samce i 3 samice. To wszystko wydarzyło się właściwie do południa, a potem przelot stanął. Liczyła: Ania Kośmicka.

2015 03 26 blotniak stawowy samica

Błotniak stawowy, samica / Marsh Harrier, female - Foto / Photo: Ania Kośmicka

2015 03 26 blotniak zbozowy samiec

Błotniak zbożowy, samiec / Hen Harrier, male - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 CSC 3429-MWW-blotniak-zbozowy

Błotniak zbożowy / Hen Harrier - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

 CSC 3463-MWW-krogulec

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Michał Wawirowicz


25 marca (dzień dwudziesty piąty)Cały dzień wiało od Wschodu z większą lub mniejszą siła. Strumień drobnicy płynął nieprzerwanie. Drapole, krukowate i gołębie leciały z mniejszą intensywnością. Ale nudy nie było. Poleciało co następuje: krogulec - 72, myszołów - 12, błotniak zbożowy - 4, kawka - 40, wrona siwa - 16, grzywacz - 543 i siniak - 15. Liczyli: Michał Wawirowicz i Teresa Kozakiewicz.

CSC 3318-MWW-bielik 

Bielik / White-tailed Eagle - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

CSC 3348-MWW-myszolow 

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

 CSC 3362-MWW-blotniak-zbozowy

Błotniak zbożowy / Hen Harrier - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

 CSC 3458-MWW-kos

Kos / Blackbird - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

 CSC 3323-MWW-krogulec

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Michał Wawirowicz


24 marca (dzień dwudziesty czwarty): Od rana była ładna pogoda lecz na niebie raczej pustawo. Pojawiały się jedynie pojedyncze drapole i nieliczne wróblaki. Diametralna zmiana nastąpiła po godzinie 10. Rozsypał się chyba jakis worek z ptakami bo w półtorej godziny poleciało około 100 myszołowów i kilkadziesiąt krogulców. Spory ruch niestety nie trwał długo i po 12 gdy zrobiło się bardzo ciepło intensywność przelotu znacznie spadła. Mimo to tendencja wzrostowa nadal się utrzymuje i dziś odnotowaliśmy przelot kolejnych 254 drapoli. Liczyli: Adam Janczyszyn i Teresa Kozakiewicz.

 2015-03-24-pustulka

Pustułka / Kestrel - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-03-24-krakwa-KRM 

Krakwa / Gadwall - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-03-24-wrona-siwa 

Wrona siwa / Hooded Crow - Foto / Photo: Adam Janczyszyn


23 marca (dzień dwudziesty trzeci): Poprawa pogody wpłynęła korzystnie nie tylko na samopoczuczie ale również na ilość ptaków migrujących nad amboną. Znów od samego rana na niebie śmigają tysiące sikor w towarzystwie czyży, zięb i kosów. Liczba drapoli też rośnie i dziś poleciało ich 164, dominował oczywiście myszołów i krogulec ale pojawiły się też błotniaki zbożowe, kania ruda i drzemlik. Nad Zalewem śledziowe trwają w najlepsze z czego korzystają kormorany i mewy siwe. Liczył: Adam Janczyszyn.

 2015-03-23-blotniak-zbozowy

Błotniak zbożowy / Hen Harrier - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-03-23-kormoran 

Kormoran / Cormorant - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-03-23-krogulec

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-03-23-mewa-siwa-KRM

Mewa siwa / Common Gull - Foto / Photo: Adam Janczyszyn


22 marca (dzień dwudziesty drugi): Dziś było jeszcze gorzej... Wynudziłam się okrutnie. 120 ptaków przez cały dzień, z tego 106, to grzywacze. Nawet wróblaki nie kwapiły się do migrowania. Dobrze, że pogoda była o niebo lepsza i przez moment można było nawet się poopalać. Dwa gatunki drapoli, 6 krogulców i 5 myszołowów. Nic dodać nic ująć, trzeba po prostu czekać na kolejną falę, a z każdym dniem różnorodność wśród gatunków drapoli powinna wzrastać. Liczyła: Ania Kośmicka.

CSC 3459-MWW-krogulec

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

DSC 3155-MWW-grzywacz

Grzywacz / Woodpigeon - Foto / Photo: Michał Wawirowicz


21 marca (dzień dwudziesty pierwszy): Pierwszy dzień wiosny okazał się obrzydliwy, prawie bez przerwy padało. Pogoda ewidentnie nie sprzyjała wpatrywaniu się w niebo, ale od czasu do czasu coś śmignęło nad głową. Zaczęło się sympatycznie od 15 czapli białych, krukowate kapały sobie powoli nie nabijając na liczniku szczególnego wyniku, w sumie niecałe 150 wrono-kawek. Wrażenie zrobiło natomiast około 1200 grzywaczy ciągnących jednym stadem i tychże ptaków było tego dnia najwięcej. Z drapoli tylko trzy gatunki, myszołów 62, krogulec 6 i jeden samiec zbożaka. Liczyła: Ania Kośmicka.

CSC 3280-MWW-krogulec

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

DSC 3227-MWW-myszolow

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Michał Wawirowicz


20 marca (dzień dwudziesty): Wielkie szczęście, że dzisiejsze zaćmienie słońca nie było całkowite bo szkoda by było nie zobaczyć tylu drapoli. Dziś nad amboną przeleciały 1094 myszołowy - wynik rewelacyjny ale wiemy z doświadczenia, że wiosną potrafi ich być kilka razy więcej. Dodatkowo kania ruda, zbożaki, lagop i kolejna paczka krogulców. Wróblaków nieco mniej niż wczoraj, za to grzywacz rozkręca się na dobre dziś prawie 6 tysięcy ptaków. Na taki dzień warto było czekać. Liczył: Adam Janczyszyn.

 2015-03-20-bogatka

Bogatka / Great Tit - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-03-20-kos

Kos / Blackbird - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-03-20-myszolow

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-03-20-szczygiel 

Szczygieł / Goldfinch - Foto / Photo: Adam Janczyszyn


19 marca (dzień dziewiętnasty): Od samego rana na niebie roi się od bogatek, kosów i czyży a w koronach drzew buszują setki raniuszków. Pogoda ładna więc i drapole lecą bardzo przyzwoicie. Oprócz 403 myszołowów poleciało ponad 40 krogulców. Dla urozmaicenia pokazały się również jastrząb, pustułka, drzemlik i samiec zbożaka. Należy również dodać o licznych żurawiach, gęsiach i grzywaczach. Podsumowując było co robić. Liczył: Adam Janczyszyn.

 2015-03-19-czeczotka

Czeczotka / Redpoll - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-03-19-dzieciol-czarny 

Dzięcioł czarny / Black Woodpecker - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-03-19-myszolow-1 

Myszołów / Common Buzzard- Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-03-19-raniuszek 

Raniuszek / Long-tailed Tit - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-03-19-sroka 

Sroka / Magpie - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-03-19-wrona-siwa

Wrona siwa / Hooded Crow - Foto / Photo: Adam Janczyszyn


18 marca (dzień osiemnasty): Optymizm towarzyszył nam od samego rana. Nie bez powodu. Od początku liczenia ptaki leciały tak intensywnie, że nie było innej możliwości niż pobicie jakiegoś rekordu. Przynajmniej tak nam się wydawało, do momentu, gdy w południe wiatr ucichł, a słońce zaczęło nieznośnie przygrzewać. Tak więc niestety w tym miejscu musimy napisać, że powalające wyniki trzeba będzie uzyskać innego dnia.... Nie było źle, nic z tych rzeczy, ptaszki kapały do końca dnia, ale bywało nudno... Mała różnorodność, raptem 4 gatunki drapoli. Prawie 300 myszaka, coraz więcej krogulców, dziś 73, 3 samce zbożaka i jeden jastrząb. Ewidentnie dziś ruszył grzywacz, niespełna 900, wrona siwa 283, kawka 187, troche gawronów. Dziś już nie dopisały gęsi, za to przemknęło ponad 200 rozwrzeszczanych żurawi. Wszędobylskie wróblaki bez wątpienia umilały obserwacje. Liczyły: Ania Kośmicka, Teresa Kozakiewicz.

 druk11 9-bielik

Bielik / White-tailed Eagle - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

druk11 27-myszolow 

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

 druk11 52-gesi-zbozowe

Gęsi zbożowe / Bean Geese - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

 druk11 57-blotniak-zbozowy-male

Błotniak zbożowy, samiec / Hen Harrier, male - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz

druk11 64-krogulec 

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Teresa Kozakiewicz


17 marca (dzień siedemnasty): Delikatnie spóźniona na liczenie stanęłam jak wryta po dotarciu na wydmę. Drapole drapolami, ale te ilości wróblaków wysypujących się jak z worka, robiły wrażenie. Leciały właściwie cały dzień: gile, raniuszki, zięby, sikory, lerki, czyże, szpaki, drozdy... Gęsi też poczuły wiatr pod skrzydłami, ciągnęły tysiącami, a na dodatek większość na tyle nisko, że dawały się przeglądać (wyhaczona jedna krótkodzioba). Szponiaste też dopisały. Dominowały myszołowy 399, ale był też 1 lagop, dwa samce błotniaka zbożowego, ponad pół stówy krogulca, który powoli zaczyna się rozkręcać, kania ruda, jastrząb, 2 drzemliki, 6 pustułek. Krukowate powoli zaczynają utrudniać obserwacje... w sumie dziś ponad pół tysiąca wszystkich. Grzywaczy nieco ponad 300. Liczyła: Ania Kośmicka.

2015-03-17-drzemik 

Drzemlik / Merlin - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 2015-03-17-jastrzab

Jastrząb / Goshawk - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 2015-03-17-kroulec

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 2015-03-17-pustulka

Pustułka / Kestrel - Foto / Photo: Ania Kośmicka

 2015-03-17-myszolow

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Ania Kośmicka


16 marca (dzień szesnasty): Dalej mocno wieje, więc dalej jest zimno. Dziś drobnica wyraźnie zasygnalizowała, że nadchodzi kolejna fala migrantów. Wśród mas sikorkowo-ziębowo-czyżowych było prawie trzysta lerek. Szponiaste nieco lepiej niż wczoraj, na 124 drapole warto wymienić kolejną pustułkę i pierwszego w sezonie drzemlika. Liczyli: Andrzej Kośmicki i Michał Łukasiewicz.

 2015-03-16-bielik

Bielik / White-tailed Eagle - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015-03-16-drzemik

Drzemlik / Merlin - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015-03-16-krogulec 

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki


15 marca (dzień piętnasty): Miała być piękna wyżowa pogoda, może i była ale przede-wszystkim było strasznie zimno za sprawą przenikliwego wiatru. Po paru dniach przestoju ptaki powoli się rozkręcają. Łącznie było 97 drapoli w tym kolejny włochaty i samica zbożaka. Zdecydowanie hitem dnia był pierwszy wiosenny bocian, 15 marca to bardzo wczesna data jak na Pomorze. Liczyli: Andrzej Kośmicki, Michał Łukasiewicz i zaprzyjaźniona gromadka ze Stegny.

 2015-03-15-amboa

Wieża / The Tower - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015-03-15-blotiak-zbozowy

Błotniak zbożowy / Hen Harrier - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015-03-15-bocian

Bocian biały / White Stork - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015-03-15-kkrogulec 

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015-03-15-myszolow-wlochaty 

Myszołów włochaty / Rough-legged Buzzard - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki


14 marca (dzień czternasty): Pogoda w planach miała tego dnia teoretycznie sprzyjać obfitemu przelotowi. Niestety tylko teoretycznie... Drapole leciały dość marnie. Myszołowa tylko 34 oraz 3 myszołowy włochate. Do tego 9 krogulców oraz pustułka i jastrząb. Krukowate i gołębie w zaniku a sikory, czyże i lerka, której poleciało 204, w natarciu. Do ciekawszych wróblaków można dodać 6 krzyżodziobów świerkowych i 1 czeczotkę. A czyża w okolicy wieży poleciało 860. Niestety po 12-stej przelot wróblaków prawie ustał. Liczył: Michał Kujawa.

IMG 9343

Myszołów włochaty / Rough-legged Buzzard - Foto / Photo: Michał Kujawa

IMG 9339

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Michał Kujawa


13 marca (dzień trzynasty): Tym razem nie można było narzekać na pogodę, od samego rana świeciło piękne słońce. Również wróblaki spisały się dobrze. Do godziny 11 niebo było pełne sikor, czyży i dzwońców. Przelatuje również coraz więcej zięby i drozdów. Jedynie na drapole musimy nadal poczekać. Przeleciało zaledwie kilka krogulców w pogoni za posiłkiem i trzy myszołowy. Najliczniej obserwowanym drapolem był tego dnia bielik. W pewnym momencie na niebie było jednocześnie 9 różnych ptaków, a taki widok w pełni rekonpensuje "brak zajęcia" na Piracie. Liczył: Adam Janczyszyn.

2015-03-13-bielik1

Bielik / White-tailed Eagle - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-03-13-dzieciol-duzy

Dzięcioł duży / Great Spotted Woodpecker - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-03-13-krogulec

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-03-13-labedz-niemy

Łabędzie nieme / Mute Swans - Foto / Photo: Adam Janczyszyn


12 marca (dzień dwunasty): Nie wszyscy mają tyle szczęścia co AKS. Kiedy on odhaczył w tym sezonie juz ponad 1500 myszołowów inni ucieszyliby się chociaż ze stu ptaków. Kolejny dzień i jeszcze większa nuda niż wczoraj, a wydawało się że nie będzie już gorzej... było. Jedynie pogoda w drugiej części dnia lepsza, jednak wynik 5 drapoli nie wymaga komentarza. Liczył: Adam Janczyszyn.

2015-03-12-dzieciol-duzy 

Dzięcioł duży / Great Spotted Woodpecker - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-03-12-gesi-bialoczelne

Gęsi białoczelne / White-fronted Geese - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-03-12-sniegula1 

Śnieguła / Snow Bunting - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-03-12-wrona-siwa

Wrona siwa / Hooded Crow - Foto / Photo: Adam Janczyszyn


11 marca (dzień jedenasty): Początek liczenia był całkiem dobry, poleciało ponad 30 myszołowów, więc wydawało się, że to będzie miły dzień. Również setki migrujących bogatek dawały nadzieję na dobry wynik. Niestety wszystko skończyło się jeszcze przed 10. Od tej godziny na niebie zrobiło się pusto i do końca dnia poleciały jescze 2 myszaki i kilka wron. Liczył: Adam Janczyszyn.

 2015-03-11-bogatka

Bogatka / Great Tit - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

 2015-03-11-dzieciol-czarny

Dzięcioł czarny / Black Woodpecker - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-03-11-trznadel 

Trznadel / Yellowhammer - Foto / Photo: Adam Janczyszyn


10 marca (dzień dziesiąty): Ładny słoneczny dzień z lekkim południowym wiatrem zapowiadał się całkiem przyjemnie. Już od 8 zaczął przelatywać myszołów którego do 15 przeleciało 246 osobników. Pojawiły się też 2 kanie rude, pustułka, jastrząb oraz nieśmiało zaczyna migrować krogulec. Z wróblaków wyraźnie leci lerka - 74 ptaki. Liczyli: Michał Kujawa i Teresa Kozakiewicz.

 IMG 9315

Kania ruda / Red Kite - Foto / Photo: Michał Kujawa

 IMG 9290

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Michał Kujawa

 IMG 9304

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Michał Kujawa


9 marca (dzień dziewiąty): Po tym co miało miejsce wczoraj i optymistycznych prognozach pogody, nastawialiśmy się na kolejny dzień z intensywną wędrówką myszołowa. Tak jak to bywa z wygórowanymi oczekiwaniami, zawiedliśmy się bardzo boleśnie. Intensywna wędrówka owszem miała miejsce, ale sikor nie drapoli... Las się cały ruszał od bogatek i modraszek, nad amboną niemal non-stop przemykały stada po kilkadziesiąt ptaków. Podczas 4 porannych godzin poleciało grube kilkadziesiąt tysięcy sikor, potem wszystko siadło. Inne ptaki jakby przytłoczone żółto niebieską masą postanowiły poczekać. Z gatunków liczonych poleciało ledwie sto krukowatych, kilkadziesiąt gołębi i 19 drapoli. Jednym z niewielu miłych akcentów tego dnia były przelatujące dwie berki białolice. Liczył: Andrzej Kośmicki.

2015-03-09-bogatka 

Bogatka / Great Tit - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015-03-09-modraszaka

Modraszka / Blue Tit - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015-03-09-raniuszek

Raniuszek / Long-tailed Tit - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015-03-09-trznadel

Trznadel / Yellowhammer - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki


 8 marca (dzień ósmy): Od samego rana czuliśmy, że to będzie szczególny dzień i to nie tylko ze względu na datę. Takiego ruchu na niebie w tym sezonie jeszcze nie było. Ruszyły zięby, sikory, szpaki, lerki i sporo innej drobnicy. Drapole rozkręcały się bardzo powoli, ale napływające z Gdańska informacje o kominujących myszakach sugerowały, że będzie się działo. Z godziny ósmej mieliśmy zaledwie 6 myszołowów, z dziesiątej już ponad 100, a szczyt nastąpił o dwunastej kiedy poleciało 260 myszaków. Finalnie do godziny 16.30 poleciało 1140 drapoli! Poza myszaczkami widzieliśmy 24 krogulce, pojedyncze jastrzębie, zbożaki, kanie i pierwsze w sezonie pustułki. Był to też bardzo dobry dzień dla żurawi, w 30 stadach poleciało około 700 żurków. Liczyli: Andrzej Kośmicki, Teresa Kozakiewicz i Marek Zarzycki.

 2015-03-08-botiak-zbozowy

Błotniak zbożowy / Hen Harrier - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015-03-08-jastrzab

Jastrząb / Goshawk - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015-03-08-kania-ruda

Kania ruda / Red Kite - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015-03-08-krogulec

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015-03-08-myszolow

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015-03-08-zuraw

Żurawie / Cranes - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki


 7 marca (dzień siódmy): Pierwsze godziny nie nastrajały optymizmem, mżawka, szarość i tylko garstka wron na niebie. Koło 12, gdy już mieliśmy serdecznie dosyć tego dnia, nieoczekiwanie odkręcił się kurek z ptakami. Nagle zrobiło się iście wiosennie, wszędzie było słychać skowronki i czyże, na niebie rysowały się liczne klucze gęsi, żurawi i czajek. W ciągu dwóch godzin poleciało prawie tysiąc krukowatych i sto gołębi. Również drapole nas nie zawiodły, poza 87 myszołowami wreszcie zagościła jakaś różnorodność, wśród 5 gatunków były pierwsze w sezonie kanie rude i błotniak zbożowy. Liczyli: Andrzej Kośmicki oraz Teresa Kozakiewicz.

 2015-03-07-blotniak zbozowy

 Błotniak zbożowy / Hen Harrier - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015-03-07-czajki

Czajki / Lapwing - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015-03-07-kania ruda 1 

Kania ruda / Red Kite - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015-03-07-myszolow 

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

 2015-03-07-zieba

Zięba / Chaffinch - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki


6 marca (dzień szósty): Nareszcie, mój pierwszy dzień liczeń! Przyznaję, zdziwiło mnie, że ptaki lecą nie w tą stronę co trzeba... ale tylko przez chwilę. Już przy kolejnych wronach zorientowałam się, że mamy wiosnę i trzeba by odwrócić wzrok w innym kierunku niż to miało miejsce jesienią ;) takie małe faux pa. Pogoda też próbowała mnie zmylić, bo niby marzec, a aura iście listopadowa... Zimno, wietrznie, ale i tak cudownie było znowu stanąć na wciąż solidnych deskach drapoliczowej wieży. Co na niebie? 50 myszaków, które w większości przeleciały, gdy koło południa na chwilę wyjrzało słońce. Jeden krogulec i niestety z drapoli to tyle (nie wliczając pałętających się bielików). Dominowały wrony, ponad 170 os., naście kawek, grzywaczy, pojedyncze gawrony. Niebo urozmaicały klucze lecących gęsi, krzykliwców i żurawi. Liczyła: Ania Kośmicka.

06-bielik

Bielik / White-tailed Eagle - Foto / Photo: Ania Kośmicka

06-myszak

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Ania Kośmicka

06-labedzie krzykliwe

Łabędzie krzykliwe / Whooper Swans - Foto / Photo: Ania Kośmicka


5 marca (dzień piąty): Mogłoby sie wydawać, że brak opadów, słabszy wiatr i rosnące ciśnienie zmotywują myszołowy do migracji, jednak dzisiejszy dzień pokazał, że to nie takie proste. Przez cały dzień pojawił się tylko jeden myszołów, w dodatku gdy tylko zobaczył ambonę zawrócił na zachód. Jedynie wrony leciały w przyzwoitej ilości, nazbierało się ich ponad 330, pozostałe gatunki czekają na prawdziwą poprawę pogody. Na pocieszenie pojawiły sie pierwsze w tym sezonie lerki. Liczył: Adam Janczyszyn.

 2015-03-05-kawka

Kawka / Jackdaw - Foto / Photo: Adam Janczyszyn


4 marca (dzień czwarty): Pierwszym drapolem, chwilę po ósmej był jastrząb. Do godzimy 10-tej poleciało 20 kawek, 3 wrony, 3 grzywacze i kilka bielików w różnych szatach. Od 10-tej do 13-tej wiało i na przemian padał deszcz, śnieg i deszcze ze śniegiem. Po 13-tej na przestało padać i poleciały jeszcze 3 myszołowy. Liczył: Michał Wawirowicz.

bielik-2

Bielik / White-tailed Eagle - Foto / Photo: Michał Wawirowicz

jastrzab1

Jastrząb / Goshawk - Foto / Photo: Michał Wawirowicz


3 marca (dzień trzeci): Zgodnie z przewidywaniami pogarszająca się pogoda i silny zachodni wiatr skutecznie zniechęciły ptaki. Poleciały jedynie te najbardziej zdeterminowane czyli niespełna 50 myszołowów i nieco ponad 120 wron. Pojedyncze wróblaki obecne były jedynie rano natomiast przez cały dzień towarzyszył nam "przelotny" opad. Liczył: Adam Janczyszyn.

2015-03-03-niewiniatko

Lis / Red Fox - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-03-03-zuraw

Żuraw / Crane - Foto / Photo: Adam Janczyszyn

2015-03-03-sloneczny-dzien

Słoneczny dzień / Sunny day - Foto / Photo: Adam Janczyszyn 


 2 marca (dzień drugi): Zupełnie inny dzień niż wczoraj, zrobiło się szaro i wilgotno, czyli nastało to przed czym ptaki tak intensywnie uciekały. Dziś już nie było skowronków, tłumów krukowatych i siniaków. Jedynie myszołowy sprawiały wrażenie jak by wczoraj nie zdążyły polecieć. Już z pierwszej godziny było ich ponad 70, a finalnie naliczyliśmy 261 myszaków, czyli zaskakująco przyzwoicie jak na ogólnie panujący marazm. Dziś za to nie było żadnego krogulca, z nielicznych miłych akcentów można wspomnieć stadko jemiołuszek. Obserwował: Andrzej Kośmicki.

2015-03-02-bieliki

Bieliki / White-tailed Eagles - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015-03-02-myszolow

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015-03-02-myszolowy

Myszołowy / Common Buzzards - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki


1 marca (dzień pierwszy): I nastał wreszcie długo wyczekiwany początek regularnych liczeń wiosennych! Jeżeli sprawdzi się powiedzenie "jaki pierwszy dzień taki cały sezon" czeka nas piękna i pracowita wiosna:) Z rana przywitało nas błękitne niebo, południowy wiatr i spory jak na początek marca ruch w interesie. Migracja pełną gębą, lecą skowronki, czajki, łabędzie krzykliwe, gęsi, żurawie no i sporo tego co liczymy. Poleciało ponad 3 tysiące krukowatych z gawronem na czele, 173 siniaki, kilka grzywaczy, i zaskakująca jak na pierwszy dzień trzycyfrowa liczba drapoli. W śród ponad 300 myszołowów było też 9 krogulców i dużo nawet jak na Pirata bielików, do 12 jednocześnie w tym co najmniej dwa z obrączkami. Doprawdy piękna inauguracja sezonu. Liczyli: Andrzej Kośmicki i Teresa Kozakiewicz.

2015-03-01-bielik

Bielik / White-tailed Eagle - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015-03-01-gawron

Gawron / Rook - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015-03-01-krogulec

Krogulec / Sparrowhawk - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015-03-01-myszolow

Myszołów / Common Buzzard - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015-03-01-siniaki

Siniak / Stock Dove - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015-03-01-skowronek

Skowronek / Skylark - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki

2015-03-01-zuraw

Żuraw / Crane - Foto / Photo: Andrzej Kośmicki


 

LOGOWFOS nowe

 

LOGOLP szare

Polecamy

polec lanius

Obserwuj nas na